تبلیغات
درد دل با امام زمان - وظیفه منتظران

درد دل با امام زمان

چیست این دلشوره های بیكران ** پشت كاشی های سبز جمكران ** كشتی امید در گل تا به كی ؟** بانگ اللهم عجل تا به كی ؟ ** تا به كی

شنبه 24 مرداد 1388

وظیفه منتظران

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

خوب است بدانیم كه امام زمان علیه‏السلام، شدیداً به شیعیان خود عشق مى‏ورزد؛ بلكه علاقه آن حضرت به شیعیان و دوستانش، خیلى بیشتر از علاقه‏اى است كه ما نسبت به آن حضرت داریم. وى همواره براى شیعیان خود دعا مى‏كند. از آن حضرت، چنین نقل شده است: «ما هرگز در رعایت احوال شما كوتاهى نمى‏كنیم و شما را از یاد نمى‏بریم».4

آن چه بر ما بایسته است، جلب رضایت آن بزرگوار است. پیوستگى با او، یعنى مطیع او بودن. آن چه در روایات زیاد سفارش شده، انتظار فرج است. ما باید ارتباط معنوى خود را با امام زمان علیه‏السلام، با عمل به دستورات آن حضرت و انتظار فرج، به معناى واقعى ثابت و مستدام نگه داریم. از این‏رو، بسیار به جاست كه خصوصیات منتظر واقعى حضرت مهدى علیه‏السلام را بدانیم و سپس آن را در خود عملى كنیم.

رسول خدا صلى‏الله‏علیه‏وآله فرمود: «برترین عبادات، انتظار ظهور و فرج است».5

وظیفه منتظر امام زمان علیه‏السلام، این است كه مانند یك منتظر واقعى زندگى كند. وقتى انسان حقیقتا منتظر كسى باشد، تمام رفتار و اعمالش، نشان از منتظر بودن او دارد. به عنوان مثال، اگر منتظر میهمان باشد، حتما خانه را تمیز و مرتب و وسایل پذیرایى را آماده مى‏كند و با لباس مرتب و چهره‏اى شاداب، در انتظار مى‏ماند. چنین كسى، مى‏تواند ادعا كند كه منتظر میهمان است؛ اما كسى كه نه خانه را مرتب كرده، نه وسایل پذیرایى را آماده كرده، نه لباس مرتب و تمیزى پوشیده و نه اصلاً به فكر میهمان است، اگر ادعا كند كه در انتظار میهمان بوده، همه بر گزافه‏گویى او خواهند خندید!

لاف عشق و گله از یار، زهى لاف خلاف

عشق بازان، چنین مستحق هجرانند

بنابراین، انتظار قبل از آن كه از ادعاى انسان فهمیده شود، از رفتار و كردار او فهمیده مى‏شود. نمى‏توان هر كسى را كه ادعاى دوستى و ولایت امام زمان را دارد، در شمار دوستان و منتظران او قلمداد نمود! آرى، «مشك آن است كه خود ببوید؛ نه آن كه عطار بگوید».

روشن است كه منتظر واقعى امام زمان علیه‏السلام، باید رفتارش به گونه‏اى باشد كه هر لحظه منتظر ظهور امام زمان علیه‏السلام باشد؛ یعنى در هر لحظه كه این خبر را به او بدهند، خوشحال شود و آماده یارى آن حضرت باشد و با مال و جان خویش، جهاد كند و خود را در راه آن حضرت، فدا نماید. منتظر واقعى، اهل گناه و دل‏بستگى به دنیا نیست؛ زیرا چنین كسى نمى‏تواند از وابستگى‏ها، دل‏بستگى‏ها و آلودگى‏ها دست بردارد و آماده خدمت در جهت اهداف مقدس امام زمان علیه‏السلام باشد.

با توجه به نكات ذكر شده، مى‏توان بعضى از وظایف منتظران امام زمانعلیه‏السلام را چنین ذكر كرد:

1. معرفت

اولین شرط انتظار، معرفت است؛ تا انسان میهمان خود را نشناسد و از خصوصیات خوب او مطلع نباشد، منتظر او نخواهد شد. تنها هنگامى انسان در انتظار كسى مى‏نشیند كه او را خوب بشناسد؛ اما اگر انسان كسى را نشناسد و بداند كه آن شخص خواهد آمد، برایش اهمیتى نخواهد داشت و منتظر او نخواهد ماند. در مورد انتظار امام زمان علیه‏السلام هم چنین است. كسانى كه آن حضرت را نمى‏شناسند (مانند كفار و یا اهل ادیان دیگر)، هرگز انتظار او را نمى‏كشند؛ اما كسانى كه او را مى‏شناسند و ارزش و مقام او را مى‏دانند، منتظر او مى‏مانند.

كسانى كه امام زمان را نمى‏شناسند - اگر چه به ظاهر مسلمان باشند - چنانچه در این حال بمیرند، در حال جاهلیت از دنیا رفته‏اند؛ چنان‏كه پیامبر اكرم صلى‏الله‏علیه‏وآله فرمود: «هر كس بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است».6

بنابراین، اولین شرط انتظار، ایجاد معرفت در مورد امام زمان علیه‏السلام است و طبیعى است كه هر مقدار معرفت انسان نسبت به آن حضرت بیشتر باشد، ارزش او را بیشتر درك كرده، به عظمت او بیش از پیش، پى خواهد برد و بیشتر تشنه وجود آن حضرت خواهد شد؛ در حالى كه افراد جاهل و ناآگاه به ارزش آن حضرت، هرگز احساس تشنگى و عطش نسبت به وجود مقدس وى، نخواهند داشت و بدین جهت، از زمره منتظران بیرون هستند!.

وصل خورشید، به شب پره اعمى نرسد

شناخت امام زمان علیه‏السلام دو گونه است؛

1. شناخت تاریخى وجود آن حضرت؛ مانند این كه او امام دوازدهم است و تاریخ ولادتش در چه سالى است و مانند آن.

2. شناخت مقام نورانیت آن حضرت؛ این شناخت، كار هر كسى نیست و ظرفیت و لیاقت زیادى مى‏خواهد و در حقیقت، اصحاب خاص امام زمان علیه‏السلام، كسانى‏اند كه آن حضرت را به مقام نورانیت شناخته‏اند.

براى آگاهى از مقام عظیم امامت، خواندن زیارت جامعه كبیره و تأمل در معانى عمیق آن، توصیه مى‏شود.

همچنین خواندن كتاب‏هاى معتبرى كه در مورد امام زمان علیه‏السلام نوشته شده است، مى‏تواند انسان را تا حدى با مقام و عظمت آن حضرت، آشنا سازد.

2. محبت به امام زمان

وظیفه دیگرى كه منتظران آن حضرت دارند، این است كه باید دوستى و محبت امام عصر علیه‏السلام را در خود ایجاد كنند و آن را افزایش دهند. بدیهى است تا انسان از میهمان خویش خوشش نیاید و نسبت به او محبت نداشته باشد - هر چند هم كه او را بشناسد - نمى‏تواند واقعاً منتظر آمدن او باشد. اگر انسان از میهمانش، بدش بیاید، چگونه مى‏تواند منتظر قدم او باشد و خود را براى پذیرایى از او آماده كند؛ پس تا محبت به امام زمان علیه‏السلام در وجود كسى شكل نگرفته و شعله‏ور نشده باشد، او نمى‏تواند به وظایف منتظران واقعى عمل كند. محبت به امام زمان علیه‏السلام، وظیفه‏اى است كه پیامبراكرم صلى‏الله‏علیه‏وآله نیز به دستور خدا، از ما خواسته است؛ آن جا كه در قرآن كریم مى‏فرماید: «قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِى الْقُرْبى».7

3. ایجاد سنخیت با امام زمان

منتظران واقعى، وضعیت روحى، فكرى و عملى خود را به گونه‏اى سامان مى‏دهند كه سنخیت كاملى با امام زمان علیه‏السلام داشته باشند. آیا مى‏توان منتظر قدوم كسى بود؛ ولى با او مشابهت و سنخیت نداشت؟ آیا مى‏توان محبت كسى را داشت، اما با او هیچ سنخیت و مشابهتى نداشت؟ ایجاد سنخیت با امام زمان، از طریق تقویت ایمان، تقوا، فضایل اخلاقى و درجات معنوى حاصل مى‏شود و تنها در این صورت است كه مى‏توان ادعاى محبت به آن حضرت را داشت. در صورتى كه انسان رفتارش مطابق میل امام زمان علیه‏السلام باشد، شعله محبت او در دلش زبانه خواهد كشید و عشق آن حضرت او را به فریاد خواهد آورد و دورى‏اش را بر او سخت و ناگوار خواهد ساخت.

طبیعى است كه هر قدر سنخیت با ولى عصر علیه‏السلام بیشتر باشد، محبت آن حضرت به انسان بیشتر خواهد شد و محبت انسان نیز به آن حضرت افزون‏تر خواهد گشت. بنابراین: منتظر واقعى، باید سعى كند كه تمام وظایف دینى و احكام الهى را انجام دهد.

4. ارتباط با منتظران دیگر

منتظر امام زمان علیه‏السلام، مى‏داند كه برنامه آن حضرت، یك برنامه جهانى است و باید یاوران زیادى داشته باشد تا حركتش پیروز شود. بنابراین، به فكر گسترش یاران و منتظران آن حضرت است و با ارتباط با آنها، به تقویت روحیات ایمانى خود و دیگران خواهد پرداخت تا بر اساس دستور قرآنى «تَعاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوى»،8 به كمك موءمنان منتظر، خود را آماده ظهور حضرت نماید.

5. دعا براى تسریع در ظهور امام زمان

منتظر واقعى، هر لحظه انتظار محبوب را مى‏كشد و از خدا مى‏خواهد كه هر چه زودتر او را برساند. بنابراین، دعاى فراوان براى فرج آن حضرت از وظایف همیشگى منتظران مى‏باشد. دعا براى تسریع در فرج امام زمان علیه‏السلام، به وسیله آن حضرت نیز توصیه شده است.

6. یاد فراوان حضرت

یاد كردن از محبوب، عادت دیرینه منتظران عاشقى است كه منتظر محبوب خویش هستند؛ اما نتوانسته‏اند پس از مدت‏ها انتظار، او را ببینند و حال خود را دست كم با یاد و نام او آرام مى‏كنند. به یاد آوردن امام عصر علیه‏السلام و عنایت او به شیعیان با ذكر احادیث، كرامات، مقام و عنایت امام به شیعیان، وظیفه دیگرى است كه منتظران واقعى، احساس مى‏كنند و بدین طریق، همواره نام و یاد آن حضرت را زنده نگه مى‏دارند.

7. دادن صدقه

صدقه براى سلامتى آن عزیز و یا هدیه نمودن ثواب‏هایى به حضرت مهدى علیه‏السلام، موجب قبولى هر چه بیشتر اعمال است.

8. امیدوارى

امید به قیام و انقلاب آن امام منتظر علیه‏السلام و امید دادن به دیگران نیز از دیگر وظایف منتظران است.

9. ایجاد آمادگى دائم رزمى براى ظهور حضرت

در روایت آمده است: «هر یك از شما براى قیام قائم علیه‏السلام، باید آماده گردد؛ هر چند با تهیه یك تیر باشد».9

از این رو شركت در بسیج، یكى از وظایف منتظران است.

10. محزون بودن به علت محروم بودن از زیارت آن حضرت

در دعاى ندبه آمده است: «عزیز على ان ارى الخلق و لاترى و لا اسمع لك حسیسا و لا نجوى؛ بر من گران است كه خلق را ببینم و تو دیده نشوى و سخن آشكار و پنهان تو را نشنوم».

11. اصلاح جامعه

فرج، یعنى نصرت و پیروزى، و مقصود، پیروزى حكومت عدل علوى بر حكومت‏هاى كفر و شرك است.

بنابراین، انتظار فرج، یعنى انتظار تحقق یافتن این آرمان بزرگ و جهانى و منتظر حقیقى، كسى است كه در حقیقت، خواهان تشكیل چنین حكومتى باشد و این خواسته آن گاه جدى و واقعى است كه شخص منتظر، عامل به عدل و گریزان از ستم و تباهى باشد. و گرنه، انتظار فرج، در حد یك ادعا و شعار بى‏محتوا خواهد بود. از این‏رو، در روایات آمده است كه انتظار فرج، خود فرج است؛ زیرا كسى كه حقیقتاً منتظر فرج و ظهور حجت خدا و تأسیس حكومت عدل گستر اوست، زندگى خود را بر پایه عدل و داد استوار مى‏سازد و او انسانى است كه حضور و غیبت امام، در نحوه رفتار و سیر و سلوكش تفاوتى ندارد و قبل از تشكیل حكومت عدل، او چنین حكومتى را در زندگى خود پایدار ساخته است. بنابراین، انتظار فرج حقیقى، ریشه در معرفت به حق، عدل، ایمان و عشق به آن دارد و آثار آن نیز در عمل نمایان مى‏گردد و چنین حقیقت اصیل و عمیقى، با لفظ و شعار به دست نمى‏آید و با بى‏تفاوتى و بى‏اعتنایى نسبت به مقدسات دینى و رسالت‏هاى انسانى، در تعارض و تناقض است.

انتظار فرج، داراى ویژگى‏ها و معانى زیر است:

الف) معرفت امام معصوم و عادل و پیشواى فضیلت.

ب) ایمان به امامت رهبرى الهى و عدالت پیشه.

ج) عشق به عدالت و ارزش‏هاى انسانى.

ه) امید به آینده‏اى روشن و نوید بخش.

ك) تلاش براى برقرارى حكومتى عدل پیشه و عدل گستر.

ح) رعایت موازین و قوانین دینى و اخلاقى.

خ) داشتن روحیه تعهد و مسوءولیت‏پذیرى.

این نوع انتظار فرج است كه برترین اعمال و بهترین عبادت است و چنین منتظرى، مقامى عالى دارد و چنین كسى، هر گاه در زمان غیبت، از دنیا برود، به منزله كسى است كه پس از ظهور حضرت حجت علیه‏السلام، زنده و تحت فرمان او در راه خدا جهاد كرده است.10

چه كنیم تا بتوانیم با امام زمان علیه‏السلام ملاقات كنیم؟

ملاقات با امام زمان علیه‏السلام و دیگر اولیاى الهى، نیاز به سنخیت با آنان دارد و به دست آوردن سنخیت با اولیاى الهى، نیاز به تحقق دو بعد (معرفت و عمل) دارد. اگر كسى خود را به اولیاى الهى شبیه نمود، به لقاى آنان نیز واصل خواهد شد.

نوریان مر نوریان را طالبند

ناریان مر ناریان را جاذبند

ناگفته نماند كه ما مكلف به ارتباط به معناى ملاقات و دیدار امام زمان علیه‏السلام نیستیم. آن چه وظیفه ماست، تشبّه به آن بزرگواران و پیمودن راه آنان است. ما باید در همه حال، سرباز آماده آن حضرت بوده، همواره در خدمت او باشیم. این مسئله را آیه 200 سوره آل عمران چنین بیان مى‏كند: «اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! صبر كنید و یكدیگر را به صبر وادارید و مرابطه نمایید وتقوا و خداترسى را پیشه سازید؛ باشد كه رستگار شوید».

امام باقر علیه‏السلام در تفسیر این آیه مى‏فرماید: «صبر كنید بر اداى فرایض (یعنى در انجام تكالیف الهى، استقامت داشته باشید) و در برابر دشمنان، پایدارى كنید و با امامتان (كه انتظارش را مى‏كشید)، مرابطه نمایید».1

رابطه با امام زمان

رابطه ما با امام زمان، یعنى خود را به رشته ولایت او بستن و بر خدمت و پیروى و یارى او گردن نهادن. این، یكى از اركان ایمان است كه آدمى خود را به امام خویش مربوط سازد و از او جدا نشود. همچنین باید كارهایى انجام داد كه آن حضرت و پیروانش انجام مى‏دهند.

در قرآن درباره حضرت مهدى و اصحاب وى چنین آمده است: «كسانى كه اگر در زمین به آنان توانایى دهیم نماز را به پا داشته و زكات (به مستحق) بخشیده و به معروف، امر نموده و از منكر، نهى كنند».2

امام باقر علیه‏السلام در تفسیر این آیه مى‏فرماید: «این آیه براى آل محمد است؛ یعنى، مهدى علیه‏السلام و اصحاب او».3 اگر ما هم مى‏خواهیم از اصحاب و یاران آن حضرت باشیم، باید به امور مذكور اهتمام ورزیم.

نظرات() 
can i buy cialis without a prescription?
دوشنبه 3 تیر 1398 01:47 ق.ظ

Thanks a lot, I like it!
cialis kaufen look here cialis cheap canada cialis farmacias guadalajara cialis side effects order generic cialis online cialis efficacit cialis et insomni click now buy cialis brand tarif cialis france get cheap cialis
Online cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 09:59 ق.ظ

Seriously plenty of good advice!
cialis super acti cialis super acti cialis para que sirve cialis for sale in europa cialis prezzo in linea basso cialis side effects dangers miglior cialis generico cialis coupons cialis rezeptfrei sterreich cialis 5mg billiger
tadalafil tablets
شنبه 1 تیر 1398 07:21 ب.ظ

You have made your position pretty nicely!!
how do cialis pills work warnings for cialis cialis super acti cipla cialis online cialis kamagra levitra cialis therapie cialis authentique suisse cipla cialis online cialis italia gratis cialis sale online
http://paybrookin.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 02:23 ق.ظ

Thanks a lot. Lots of material!

ou trouver cialis sur le net cialis en 24 hora venta de cialis canada free cialis estudios de cialis genricos side effects of cialis cialis bula tadalafilo cialis generico online cialis coupon
Buy cialis online
جمعه 31 خرداد 1398 10:07 ق.ظ

Truly plenty of excellent info.
cialis for daily use bulk cialis buying brand cialis online we like it safe cheap cialis cialis daily generic cialis 20mg uk cialis online prix de cialis cialis super kamagra cialis generic
http://idymcil.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:37 ب.ظ

You said it very well.!
cialis from canada cialis lowest price cialis authentique suisse click now buy cialis brand sublingual cialis online non 5 mg cialis generici cialis generika in deutschland kaufen cialis prezzo in linea basso compare prices cialis uk we choice cialis pfizer india
Cialis 20 mg
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:12 ب.ظ

Beneficial facts. Kudos!
buy online cialis 5mg cialis y deporte prices on cialis 10 mg buy online cialis 5mg cialis coupon cialis et insomni cialis generico online bulk cialis how to buy cialis online usa tesco price cialis
we recommend cialis info
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:46 ق.ظ

Thank you. Lots of material.

cialis for sale cialis savings card cialis authentique suisse cialis generique cialis sicuro in linea cialis daily reviews acheter cialis meilleur pri cialis prezzo di mercato we choice free trial of cialis cialis 30 day trial coupon
how can i buy cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:11 ق.ظ

Appreciate it. A lot of write ups.

warnings for cialis cialis generico postepay buy cialis uk no prescription cialis kaufen fast cialis online are there generic cialis acquisto online cialis cialis canada cialis generico lilly cialis 20 mg
Cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:12 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis for sale south africa cialis usa cost we recommend cialis info cialis taglich only now cialis for sale in us where cheapest cialis tesco price cialis cialis italia gratis cialis 5 mg effetti collateral cialis italia gratis
Buy cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:16 ق.ظ

Thanks! Loads of content!

cialis en 24 hora generic cialis 20mg tablets callus cialis generisches kanada cialis farmacias guadalajara click now cialis from canada cialis venta a domicilio look here cialis order on line safe site to buy cialis online can i take cialis and ecstasy
viagra cialis online canada
جمعه 24 خرداد 1398 06:39 ب.ظ

Incredible a lot of beneficial data!
acheter cialis meilleur pri cialis farmacias guadalajara sublingual cialis online cialis with 2 days delivery acheter du cialis a geneve cialis daily dose generic buy cialis online legal achat cialis en europe calis we recommend cialis info
http://terbbider.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:59 ب.ظ

Many thanks, Ample tips!

venta de cialis canada cialis 5mg prix cialis pills in singapore cialis arginine interactio cialis patent expiration cialis 5 mg para diabeticos cialis 20 mg effectiveness non 5 mg cialis generici cialis pills cialis 5 mg scheda tecnica
http://siwiga.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:19 ق.ظ

Thank you! I enjoy this!
tadalafil 5mg generic cialis review uk generic cialis wow look it cialis mexico il cialis quanto costa canada discount drugs cialis cialis australia org cialis daily dose generic prices for cialis 50mg cialis prices
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 03:17 ق.ظ

Really all kinds of useful advice!
brand cialis nl cialis online nederland generico cialis mexico cialis generique buy name brand cialis on line cialis generique cialis canada on line canadian drugs generic cialis canadian cialis cialis 5mg
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 09:50 ب.ظ

Good information, Appreciate it.
cialis pills price each buy brand cialis cheap generic cialis cialis for sale cialis super kamagra cialis generisches kanada cialis 20 mg what is cialis discount cialis rezeptfrei cialis apotheke
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 04:12 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it!
we choice cialis uk brand cialis nl cialis cost cialis tablets for sale we like it cialis soft gel cialis australia org free generic cialis are there generic cialis buy online cialis 5mg how much does a cialis cost
Online cialis
جمعه 16 آذر 1397 02:07 ب.ظ

You've made the point!
online cialis prezzo di cialis in bulgaria precios de cialis generico cialis 30 day sample get cheap cialis fast cialis online prezzo cialis a buon mercato cialis y deporte cialis generika tadalafilo
buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:58 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it.
generic cialis soft gels we choice cialis pfizer india comprar cialis navarr cialis baratos compran uk cialis cost brand cialis generic 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis in sconto how do cialis pills work cialis italia gratis
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:21 ب.ظ

Amazing facts, Many thanks.
cialis generisches kanada we like it safe cheap cialis free generic cialis generic cialis soft gels only best offers 100mg cialis generic cialis levitra click now cialis from canada cialis y deporte tadalafil low dose cialis blood pressure
buy cialis germany
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:53 ق.ظ

Thank you. Loads of knowledge!

brand cialis generic click here take cialis cialis super kamagra brand cialis generic enter site natural cialis brand cialis nl canadian cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis professional from usa achat cialis en europe
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 08:23 ب.ظ

Whoa plenty of superb info!
price cialis wal mart pharmacy safe dosage for cialis link for you cialis price how does cialis work cialis generico postepay dose size of cialis prix de cialis cialis tablets for sale cialis 5 mg para diabeticos comprar cialis 10 espa241a
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 09:28 ق.ظ

Great stuff. Thanks!
price cialis per pill precios de cialis generico generic cialis at the pharmacy canadian discount cialis low dose cialis blood pressure canadian drugs generic cialis cialis pas cher paris india cialis 100mg cost click here to buy cialis 200 cialis coupon
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 09:36 ب.ظ

Very good write ups. Many thanks!
enter site 20 mg cialis cost cialis billig cialis pas cher paris cilas discount cialis costo in farmacia cialis side effects of cialis look here cialis cheap canada pastillas cialis y alcoho acquistare cialis internet
buy cialis usa
دوشنبه 12 آذر 1397 09:01 ق.ظ

You actually suggested that really well.
generic cialis pro cialis 5mg cialis herbs comprar cialis 10 espa241a acheter du cialis a geneve buy original cialis cialis sans ordonnance viagra vs cialis vs levitra bulk cialis online cialis
buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 09:06 ب.ظ

Whoa plenty of good information.
rx cialis para comprar cialis official site cialis 5 mg buy cialis canada on line tadalafil 5mg cialis kaufen cialis patent expiration acquisto online cialis acheter cialis meilleur pri only best offers 100mg cialis
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 08:23 ق.ظ

You revealed that really well!
india cialis 100mg cost cialis 20mg preis cf buy cialis online nz buy generic cialis where do you buy cialis cialis et insomni cialis great britain legalidad de comprar cialis online prescriptions cialis viagra or cialis
Cialis canada
شنبه 10 آذر 1397 09:17 ب.ظ

Thanks! An abundance of forum posts.

cialis generico cialis 5 mg effetti collateral cialis tablets for sale american pharmacy cialis cialis prices cialis baratos compran uk prix cialis once a da cialis en 24 hora buy cialis only now cialis for sale in us
Generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 08:08 ق.ظ

Nicely put, With thanks.
we recommend cialis info buy cialis online cheapest cialis 20 mg best price 200 cialis coupon we like it cialis price we choice cialis uk cialis side effects dangers cialis online holland cialis venta a domicilio cialis alternative
buy cialis no rx
جمعه 9 آذر 1397 08:49 ب.ظ

Regards, Loads of posts!

cialis ahumada precios de cialis generico ou acheter du cialis pas cher only here cialis pills click here cialis daily uk sublingual cialis online cialis 20 mg cost cialis 5 mg cialis billig cialis therapie
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

نظرسنجی

  مطالب سایت در چه سطحی است ؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :