تبلیغات
درد دل با امام زمان - ظهور امام مهدی(عج)

درد دل با امام زمان

چیست این دلشوره های بیكران ** پشت كاشی های سبز جمكران ** كشتی امید در گل تا به كی ؟** بانگ اللهم عجل تا به كی ؟ ** تا به كی

دوشنبه 23 شهریور 1388

ظهور امام مهدی(عج)

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

ظهور امام مهدی(عج)

منبع : دیدار با امام زمان(ع) در مكّه و مدینه،

بنابر روایات، ظهور حضرت مهدی(ع) در مكه و در كنار كعبه رخ خواهد داد. امام صادق(ع) در این رابطه به مفضل‌بن عمر، فرمودند:

«ایشان به تنهایی ظهور می‌كنند و به تنهایی به سوی كعبه رفته، وارد آن می‌شوند و به تنهایی شب را سپری می‌كنند. پاسی از شب كه گذشت و چشم‌ها را خواب در ربود، جبرئیل، میكائیل و دیگر ملائكه در حالی كه به صف ایستاده‌اند، بر ایشان نازل می‌شوند. جبرئیل به آن حضرت(ع) عرضه می‌دارد:

« سرور من گفته‌ات مقبول و امرت نافذ است».

حضرت هم دستشان را به چهره او كشیده و [این آیه را تلاوت] می‌فرمایند:

«حمد و سپاس از آن خداوندی است كه وعده‌اش را در مورد ما محقق و ما را وارث زمین كرد كه در هر كجای بهشت كه خواستیم مسكن گزینیم؛ آه كه چه اجر عمل‌كنندگان، خوب [و زیبا] است( سوره زمر آیه 74) ».

صبح شنبه عاشورای موعود ـ هنگام قیام ـ امام(ع) وارد مسجدالحرام می‌شوند و دو ركعت نماز رو به كعبه و پشت به مقام به جا می‌آورند و پس از دعا به درگاه الهی به نزدیك كعبه رفته، با تكیه بر حجرالاسود رو به جهانیان نموده، اولین خطبه تاریخی خویش را ایراد می‌كنند.

خطبه حضرت مهدی در كنار كعبه

امام  محمد باقر (ع) فرمود :

روزی كه قائم آل محمد در مكه ظاهر شود پشت به دیوار كعبه می دهد و پناهنده به كعبه می شود و در همان حال فریاد می زند :

ای مردم ! ما برای یاری خدا از شما طلب یاری می كنیم هر كس به ندای ما پاسخ مثبت دهد بداند كه ما اهل بیت پیامبر شما هستیم ما از همه مردم به خدا و پیامبر نزدیك تر هستیم و هر كس خواسته باشد پیروی و همراهی با حضرت آدم را به رخ من بكشد و بگوید من پیرو حضرت آدم هستم واز تو  پیروی نمی كنم پس بداند كه من از همه مردم به حضرت آدم نزدیك تر و سزاوار تر هستم . و هر كس خواسته باشد پیروی و همراهی با حضرت ابراهیم خلیل الله را به رخ من بكشد پس بداند كه من از همه مردم به حضرت ابراهیم خلیل نزدیك تر و سزاوار ترم .  و هر كس بخواهد پیروی و همراهی با حضرت محمد (ص) را به رخ من بكشد پس بداند من از همه مردم به پیامبران نزدیك تر و سزاوارترم . آیا این خداوند نیست كه در قرآن می فرماید :

" خداوند ، آدم و نوح و آل ابراهیم و آل عمران را بر جهانیان برتری داد .آن ها فرزندان "و دودمانی " بودند كه (از نظر پاكدامنی ؛ تقوی و فضیلت ) بعضی از بعضی دیگر گرفته شده بودند (یعنی بعضی از آن ها از نسل بعضی دیگر هستند كه حضرت هم باقی مانده از آن نسل است ) و خداوند شنوا و داناست .

پس من بقیه الله هستم باقی مانده از آدم و ذخیره باقی مانده از نوح و برگزیده از نسل ابراهیم و برگزیده ممتاز از نسل محمد آگاه باشید هر كس بخواهد پیروی از قرآن را به رخ من بكشد پس بداند من از همه مردم به قرآن  نزدیك تر و سزاوارترم.

آگاه باشید ! هر كس بخواهد پیروی از سنت پیامبر اسلام و روش او را به رخ من بكشد پس بداند كه من از همه مردم به سنت پیامبر و سیره اش نزدیك ترم.

همه كسانی را كه مستقیماً و یا از طریق ابلاغ شاهدان با غایبان امروز سخنان من را شنیده اند به خدا سوگند می دهم و از شما به حق خدا و حق پیامبرش و آن حقی كه من بر شما دارم كه همان خویشاوندی با پیامبر خداست در خواست می كنم كه ما را یاری كنید و مانع ستم ستم كاران به ما شوید

البته ما مورد ستم واقع شدیم واز وطمنان اخراج شدیم و از فرزندانمان  دور شدیم و ظلم و تجاوز بر ما روا داشته اند واز دسترسی به حقمان منع شدیم و اهل باطل برما چیره شدند پس خدا را ،خدا را در مورد ما از خدا بترسید .ما را رها نكنید وما را یاری كنید كه خدا شما را یاری كند .

كعبه؛ میعادگاه ظهور

بنابر روایات، ظهور حضرت مهدی(ع) در مكه و در كنار كعبه رخ خواهد داد. امام صادق(ع) در این رابطه به مفضل‌بن عمر، فرمودند: «ایشان به تنهایی ظهور می‌كنند و به تنهایی به سوی كعبه رفته، وارد آن می‌شوند و به تنهایی شب را سپری می‌كنند. پاسی از شب كه گذشت و چشم‌ها را خواب در ربود، جبرئیل، میكائیل و دیگر ملائكه در حالی كه به صف ایستاده‌اند، بر ایشان نازل می‌شوند.

كعبه اوّلین خانه‌ای است كه برای مردم و به دستان حضرت آدم(ع) ساخته شد.-1((اشاره به آیة «إنّ اوّل بیتٍ وضع للنّاس للّذی ببك مباركاً». سورة آل عمران (3)، آیة 96))

سال‌ها پس از آن، حضرت ابراهیم(ع) به همراهی فرزندش اسماعیل آن را تجدید بنا نمود. سكونت حضرت اسماعیل و هاجر در منطقة حوالی كعبه و زمزم باعث شد كه آرام آرام قبایل عرب به این منطقه روی آورند تا جایی كه در آستانة ولادت پیامبر اعظم(ص) كعبه از چنان جایگاهی برخوردار شده بود كه ابرهه سپاهی با عظمت را برای انهدام و تخریب این بنا از یمن روانة مكّه نمود و با انتقام قاطع الهی روبه‌رو شد. پیامبر خدا(ص) در كعبه به دنیا آمد و جانشین بر حقّ ایشان در خانة كعبه. پس از گذشت 13 سال از آغاز بعثت در كنار خانة خدا، هر دو به مدینه مهاجرت نمودند و حدود یك دهة بعد در نهایت اقتدار و با سپاهی آكنده از ایمان و قدرت، مؤمنانه به مكّه بازگشتند.

در طول قرن‌ها این مسجد چند مرتبه تخریب و بازسازی شده و در مقاطع مختلف تاریخی نیز بر وسعت مسجدالحرام كه كعبه را در بر گرفته افزوده شده است. این مسجد و خانة خدا نسبت‌های ویژه‌ای با خاندان پیامبر(ص) و خصوصاً حضرت مهدی(ع) دارد كه در این مطلب به اختصار به برخی از ابعاد این موضوع، در رابطه با امام عصر(ع) می‌پردازیم.

حج میعاد تشرف

حضور سبز حضرت بقیة‌الله، حجة‌بن الحسن(ع) در مراسم حج، به ویژه در عرفات و منى، سبب شده كه تعداد قابل توجهی از عاشقان آن حضرت، در ایام حج، گل رویش را مشاهده كنند و به آرزوی خود برسند.

علی بن مهزیار اهوازی می‌گوید: «من، بیست مرتبه به زیارت خانة خدا مشرف شدم، در حالی كه در تمام این سفرها، قصدم، دیدن امام زمان(ع) بود؛ چون شنیده بودم، هر سال، در ایام حج، آن حضرت، برای زیارت خانة خدا به مكه می‌رود».

آیت‌الله سید محسن امین عاملی (ره) صاحب كتاب ارزشمند «اعیان الشیع» می‌گوید: «... این جانب، به مكه مشرف شدم و در همه جا، از طواف گرفته تا عرفات، منی و مشعر، دل در شور و عشق حضرت ولی‌عصر(ع) داشتم؛ چون با الهام از روایات و استفاده از اخبار، یقین داشتم كه آن بزرگوار، همه ساله، در موسم حج، تشریف دارند و مناسك را به جای می‌آورد».

سرانجام این هر دو تن، اوّلی پس از بیست سال و دومی پس از هفت سال شرف دیدار می‌یابند و جان خسته‌شان را رمقی همیشگی می‌بخشند

ابن قولویه به سند خود از ابی عبدالله بن صالح روایت كرده است كه آن حضرت را در برابر حجرالاسود، زمانی كه مردم برای بوسیدن آن كشمكش می‌كردند، دیده است. آن حضرت(ع) فرمودند: «به این نحو، مأمور نشده‌اند».

اصلاحات مهدوی در مكه

منحرف شدن اسلام از مسیر اصلی‌اش بعد از پیامبر(ص)، و شدت فتنه‌ها در عصر غیبت‌، تا آنجا پیش می‌رود كه برخى، حج را دستمایة تجارت و تفریح و نام و نان قرار داده، برخی از كشورهای اسلامى، از حج منع شده و به سبب ناامنی راه‌ها، برخی حجاج، غارت می‌شوند،8 امّا روزی كه حضرت بقیـت الله(ع) ظهور كنند، به جهت رشد تربیتی و اخلاقی تمام این مشكلات حل می‌شود و همة زمان‌ها، مكان‌ها و افراد، طعم شیرین عدالت را می‌چشند.

امام صادق(ع) در این خصوص می‌فرمایند: «نخستین چیزی كه از عدالت قائم ظاهر می‌شود، این است كه منادی اعلام می‌كند: آنان كه طواف مستحبی می‌كنند، مطاف‌ (محل طواف) و حجر الاسود را برای كسانی‌كه طواف واجب می‌كنند، خالی كنند».

امام صادق(ع) در این رابطه می‌فرماید:

«حضرت قائم(ع) ساختمان مسجد الحرام را ویران می‌كند و آن را به ساختمان نخستین و اندازة اصلی‌اش باز می‌گرداند. مسجد پیامبر(ص) را نیز پس از ویران كردن به اندازة اصلی‌اش باز می‌گرداند و كعبه را در جایگاه اصلی‌اش می‌سازد».

مسجدالحرام پس از رحلت پیامبر(ص) تا كنون بارها گسترش داده شده و از هر سو، بر آن افزوده شده است، اما با همة اینها باز هم به وضعیت اصلی خویش و نقطه‌ای كه ابراهیم(ع) برای آن خط‌كشی كرد، نرسیده است، زیرا پایه‌ها و حدود اصلی آن در «حزوره‌» ـ نقطه‌ای میان صفا و مروه ـ است. امام صادق(ع) در پاسخ فردی كه از حدود مسجدالحرا ‌پرسید كه: «آیا آنچه را به مسجدالحرام افزوده‌اند، جزو آن است یا نه؟»

فرمودند: «آرى! همه جزو مسجدالحرام است و با همة این افزودن‌ها، مساحت آن هنوز به نقشه‌ای كه ابراهیم و اسماعیل برای مسجد ترسیم كردند، نرسیده است».

یكی دیگر از بهره‌مندی‌های كعبه كه در خاتمة این روایات آمده، تسویه حساب با سارقان كعبه است. در حقیقت، امام زمان(ع) به هنگام ظهور، كعبه را از لوث آنان پاك می‌فرماید.

تولیت این حرم الهى، درگذر زمان، به دست افراد نالایقی سپرده شد. امام صادق(ع) فرمودند: «دستان طایفه بنی شیبـه را كه از دزدان كعبه هستند، قطع می‌كند و بر كعبه می‌آویزد».

یكی دیگر از بهره‌های حرم، امنیتی است كه در دولت كریمة امام زمان(ع) بر آن سایه می‌افكند. امام صادق(ع) پس از توبیخ و مؤاخذة ابوحنیفه به خاطر انحراف علمی و برداشت‌های ناقصش، از او پرسیدند: «منظور از «سیروا فیها لیالی و ایّاماً آمنین‌» چیست؟». ابوحنیفه گفت: گویا مراد، پیمودن فاصلة میان مكه و مدینه باشد.

امام(ع) در پاسخی نقض به او، فرمودند: «پس راهزنی‌هایی كه میان مكه و مدینه صورت می‌گیرد، چیست؟» ابوحنیفه، عاجزانه ساكت ‌شد

آنگاه امام(ع) فرمود: «مراد خداوند از «ومن دخله كان آمنا» كدام نقطه از زمین است؟» ابوحنیفه گفت: مراد، كعبه است.

امام(ع) فرمودند: «پس چگونه برای ابن زبیر كه در كعبه متحصن شده بود، آنگاه كه حجاج كعبه را به منجنیق بست و ویران كرد و او را گرفت و كشت، امن نبود؟» او ساكت مانده بود.

آنگاه ابوبكر حضرمی به امام صادق(ع) عرض كرد: جواب این دو سوال چیست؟ آن حضرت فرمودند: «هنگامی كه قائم آل محمد(ع) ظهور كند، همة این راه‌ها امن خواهد شد و هر كس با او بیعت كند و در جمع سپاهیان او در آید، در امان خواهد بود».

كلام آخر

مرحوم آیت‌الله سید محمدتقی موسوی اصفهانى، در بیان وظایف انسان‌ها نسبت ‌به امام زمان(ع) می‌نویسد:

«حج رفتن به نیابت از آن حضرت، فرستادن نائبی كه از طرف آن جناب حج انجام بدهد، طواف بیت الله الحرام به نیابت از او و نائب ساختن دیگری تا از طرف آن حضرت طواف كند، در روزگار قدیم، میان شیعیان متداول و مرسوم بود، و چندین روایت در استحباب این امر وارد شده است. نیز زیارت مشاهد رسول خدا و ائمة معصوم(ع) به نیابت از مولایمان صاحب الزمان(ع) و گرفتن نائب به این جهت، علاوه بر استحباب، از وظایف منتظران است».

نظرات() 
How does Achilles tendonitis occur?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:05 ق.ظ
No matter if some one searches for his required thing, thus he/she needs to be available that in detail,
thus that thing is maintained over here.
How long does Achilles tendonitis last for?
شنبه 14 مرداد 1396 09:39 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've really enjoyed browsing your blog posts.
In any case I'll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!
Murray
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:29 ب.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post
was good. I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you
are not already ;) Cheers!
http://corrinnemanvelitole.jimdo.com
شنبه 7 مرداد 1396 11:04 ق.ظ
Hello, i believe that i noticed you visited my
blog thus i got here to go back the prefer?.I am trying to find issues
to enhance my site!I guess its good enough to use some of your ideas!!
Polly
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:53 ق.ظ
Hi there! This post couldn't be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate!

He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرسنجی

  مطالب سایت در چه سطحی است ؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :