تبلیغات
درد دل با امام زمان - غیبت و دیدگاه‌ها

درد دل با امام زمان

چیست این دلشوره های بیكران ** پشت كاشی های سبز جمكران ** كشتی امید در گل تا به كی ؟** بانگ اللهم عجل تا به كی ؟ ** تا به كی

سه شنبه 24 شهریور 1388

غیبت و دیدگاه‌ها

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

غیبت و دیدگاه‌ها     

 

اشاره:

غیبت حضرت مهدی(ع) تا وقتی كه زمان قدرشناسی مردم فرا برسد ادامه پیدا خواهد كرد.ایشان بقیةالله و یادگار خداوند هستند و طبیعی است كه باید برای آن مأموریتی كه انتخاب شده‌اند حفظ شوند. در این شرایط اگر عده‌ای قدرناشناسی خود را به قدرشناسی مبدل كردند و ظهور منجی را از خداوند طلب كردند و به ندای فطرت خویش پاسخ دادند2 غیبت كوتاه می‌شود.

پس مردم هم در حدوث غیبت نقش دارند و هم در استمرار آن. از این رو هم باید خودسازی و كسب معرفت كنیم و هم تبلیغ و جهت‌دهی صحیح به احساسات مهدوی خود و دیگران داشته باشیم و همه با هم دست به دعا برداریم

پس مردم هم در حدوث غیبت نقش دارند و هم در استمرار آن. از این رو هم باید خودسازی و كسب معرفت كنیم و هم تبلیغ و جهت‌دهی صحیح به احساسات مهدوی خود و دیگران داشته باشیم و همه با هم دست به دعا برداریم

اللّهمّ عجّل لولیك الفرج. ان‌شاءالله

 

حجت‌الاسلام رهبر عطش توده‌ها و پیراستگی و آمادگی اخلاقی و اعتقادی را سوق دهندة جریان هستی به سمت ظهور و رفع غیبت دانست و به طور ضمنی نبود آنها را زمینة حدوث و استمرار غیبت برشمرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی رهبر: تعبیر تكان‌دهنده‌ای از امام موسی‌بن جعفر(ع) نقل شده كه فرمودند:

اگر به تعداد اهل بدر (313 نفر یاران با همان ویژگی‌ها) در اطراف حضرت وجود داشتند حتماً ایشان قیام می‌كردند.3

می‌توان گفت عطش توده‌ها به علاوة آمادگی‌های اخلاقی و اعتقادی و پیراسته شدن از همة چیزهایی كه انسان را از سنخیت داشتن با حضرت جدا می‌كند، موجب خواهد شد كه ظهور زودتر واقع بشود. دعاهای مردم و آمادگی‌های عملی و جمع شدن سیصد و سیزده نفر همانند و دارای روحیات اهل بدر و شاید هم بالاتر از آنان كه بنابر روایات همگی افرادی استثنایی هستند اسباب و عوامل ظهور به شمار می‌آیند.

ما قطعاً در كم كردن طول غیبت مؤثر هستیم. راجع به حضرت موسی در جایی دیدم كه ایشان هم قرار نبود پس از مدتی برگردند ولی تضرع و پافشاری و اصرار عده‌ای ازمردم در كنار خواص باعث شد بخش عمده‌ای از مدت غیبت حضرت موسی بخشیده شود و ایشان به میان قوم خود بازگردند.

ان‌شاءالله خداوند به همة ما توفیق بدهد از منتظران راستین ظهور حضرتش باشیم.

 

حجت‌الاسلام طائب در ادامة بحث، كسب معرفت نسبت به شخصیت امام(ع) را عامل رفع غیبت حضرت مهدی(ع) دانست و فقدان آن را عامل بی‌پناه و بی‌دفاع ماندن ایشان.

حجت‌الاسلام مهدی طائب: مردم دچار گم كردن شخصیت شده‌اند. چون شخصیت را نمی‌شناسند از شخص حمایت نمی‌كنند و وقتی از شخص حمایت نكنند، شخص در برابر دشمنی كه شخصیت او را می‌شناسد بی‌پناه و بی‌دفاع می‌ماند. نتیجة این بی‌پناهی هم كشته شدن او خواهد بود و این عامل غیبت است و به طور طبیعی نقطة مقابل آن یعنی شناخت شخصیت امام زمان(ع) عامل ظهور می‌شود و وقتی مردم شخص و شخصیت امام را شناختند ایشان ظهور خواهند كرد.

 

حجت‌الاسلام مهدی‌پور نیز همانند دیگر اساتید اصل غیبت و ادامه و طولانی شدن آن را گناه مردم بیان كرد و طلب و عطش عمومی مردم را عامل رفع غیبت و پایان یافتن دوران آن برشمرد.

حجت‌الاسلام علی‌اكبر مهدی‌پور: اصل غیبت از جانب مردم است. خواجه نصیر می‌گوید: وجود حضرت بقیةالله(ع) در زیر این آسمان و كرة خاكی از لطف پروردگار است و اینكه ایشان متصدی امر حكومت باشند لطفی دیگر اما اینكه ایشان الآن در دسترس ما نیستند ناشی از تقصیر و كوتاهی ماست.

وقتی پیك حضرت به سراغ علی‌بن مهزیار آمد، از او پرسید: چه می‌خواهی؟ گفت: آقایی را كه از دنیا مخفی است. پیك در جواب گفت:

او از شما پوشیده نیست ولیكن اعمال بد شماست كه او را از دیدگانتان پنهان ساخته است.4

امام صادق(ع) فرمودند:

هنگامی كه غضب خداوند بر دشمنان زیاد شود، حجت خود را از آنان مخفی می‌كند و او را برای آنها ظاهر نمی‌سازد.5

امام جواد(ع) نیز می‌فرمایند:

چون خداوند بر مردمان غضب كند، ما را از مجاورت با آنان دور می‌سازد.6

باز از ایشان نقل شده كه فرمودند:

هنگامی كه خداوند بخواهد ما در مجاورت قومی نباشیم و از آن كراهت داشته باشد [به واسطة آنچه كه مردم آن قوم پیشه خود ساخته‌اند] ما را از كنار آنها دور می‌سازد.7

خود آقا بقیةالله نیز به شیخ مفید می‌فرمایند:

اگر شیعیان ما به عهد خود وفادار بودند یمن دیدار ما از آنها گرفته نمی‌شد. ما را از آنها مخفی نكرده جز آنچه كه از آنها به ما می‌رسد و ما آن را دوست نداریم. و از آنها انتظار نداریم.8

هم غیبت از ماست و هم ادامه‌اش؛ چون هنگامی كه برادران گنه‌كار یوسف نادم شدند تازه آن زمان بود كه خداوند به حضرت یوسف اذن داد كه خود را به آنان معرفی نماید. هم‌اكنون حضرت مهدی(ع) در كوچه و بازارهای ما حركت می‌كنند و این جریان تا زمانی كه خداوند به ایشان نیز اجازه دهند كه خود را معرفی نمایند ادامه پیدا خواهد كرد.9 به همین جهت است كه می‌گوییم ادامه و طولانی شدن غیبت هم توسط مردم واقع شده است.

اگر مردم روزی به خدا روی آورند، خداوند فرج را نزدیك می‌سازد. در یكی از تشرفات و دیدارها، حضرت به آن شخص فرموده بودند كه شیعیان ما به اندازة یك لیوان آب به ما نیاز پیدا نمی‌كنند. اگر در بیابان تشنه باشند، تا آب پیدا نكنند دست برنمی‌دارند ولی سالیان دراز است كه ما در غیبت هستیم و به دنبال ما نیستند.

هنگامی كه در سامرا وبا پیدا شد به فرمان میرزای شیرازی در حرم و سرداب و مساجد مردم به زیارت عاشورا روی آوردند تا اینكه وبا رفع شد. در كنار آن وقتی نگاه می‌كنیم آیت‌الله وحید خراسانی در دهة مبارك مهدویه فرمان می‌دهند كه همة شیعیان ساعتی معین در مشاهد مشرفه گرد آمده و برای حضرت و فرج ایشان دعا كنند، متأسفانه نه از طرف مردم استقبالی دیده می‌شود و نه حتی در رسانه‌ها بازتاب چندانی پیدا می‌كند.

اگر روزی مردم احساس نیاز كنند و برای ظهور و فرج حضرت دعا نمایند، یقیناً خداوند فرج حضرت حجت(ع) را نزدیك می‌سازد.

 

حجت‌الاسلام ناصری نیز نقش مردم و حتی شیعیان و دوستان اهل بیت(ع) را در حدوث و استمرار غیبت بسیار زیاد می‌داند و در این راستا بر ضرورت رازداری شیعیان تأكید می‌ورزد. وی با توصیه‌ای كه در پایان صحبت‌های خود به مخاطبان می‌كند به طور غیرمستقیم ما را متوجه این حقیقت تلخ می‌كند كه متأسفانه ما شیعیان و دوستداران امام زمان(ع) چنان ایشان را فراموش كرده‌ایم كه حتی در امور شخصی و مشكلات فردی خودمان هم سراغی از حضرت نمی‌گیریم و به این موضوع توجه نداریم كه حضرت ملجأ و پناهگاهی است كه ممكن نیست كسی از آن دست خالی برگردد و حاجتش روا نشود.

حجت‌الاسلام جعفر ناصری: نقش مردم در حدوث غیبت بسیار زیاد است هم از حیث ظلم‌ها و ستم‌هایی كه نسبت به ایشان روا داشته و آنها را شهید می‌كرده‌اند و هم كم‌كاری‌ها و قدرناشناسی‌های دوستان و شیعیان در زمان حضور آن حضرات.

فكر می‌كنید در طول مدت حیات و حضور اهل بیت(ع) چند نفر نسبت به امام و امامت به مقام یقین رسیده بودند و چند نفر از وجود نورانی ایشان بهره می‌بردند؟ تعداد این افراد بسیار كم بود و طبیعی است در چنین شرایطی كه آكنده از قدرناشناسی است زمینه برای بروز غیبت فراهم می‌شود.

علاوه بر این مورد كه شاید یكی از دلایل اصلی غیبت باشد، مسئلة افشای سرهم یكی دیگر از نقش‌های مردم در حدوث غیبت بوده است و روحیة ناتوانی در حفظ و نگهداری اسرار و افشای آنها زمینة مناسبی برای غیبت فراهم آورده است. امام صادق(ع) فرمودند:

شتاب نكنید. به خدا سوگند این امر نزدیك شده بود، چون آن را افشا كردید به تأخیر افتاد.10

شاید آمدن فرج و حكومت آل محمد(ص) در ظرف علم الهی می‌توانسته به یكی دیگر از ائمه(ع) تعلق بگیرد ولی عده‌ای تحمل پذیرش آن را نداشته و افشای سر كرده‌اند.

این مشكل الآن هم وجود دارد و افراد غیرمتخصص هر از چند گاهی با خواب و خیالاتی اذهان مردم عوام را به خود متوجه می‌كنند. در حالی كه در روایات ما بسیار تأكید شده هر كسی وقتی برای ظهور تعیین كرد او را تكذیب كنید. این نكته را هم باید در اینجا متذكر شوم كه افشای سرّ آن قدر اهمیت دارد كه حتی اگر كسی سرّ حقی را افشا كند ممكن است باعث تأخیر در ظهور شود.

نقش دیگری كه مردم در استمرار غیبت داشته‌اند ترك دعا برای تعجیل فرج است. اگر مملكت شیعه همه دست به دست هم می‌دادند و جمعه‌ها و یا حتی جمعه‌ای به بیابان می‌رفتند و با فراغت بال و توجه كامل به خداوند متعال برای فرج دعا می‌كردند، ظهور نزدیك می‌شد. واقعاً عجیب است كه حتی پس از پیروزی انقلاب هم ما به این فكر نیفتاده‌ایم كه برای توبه‌ای صادقانه همان‌گونه كه در امت‌های پیشین و صدر اسلام رسم بوده به بیابان برویم و پس از توبه، فرج ایشان را از خداوند طلب كنیم و با این كار اسباب خشنودی حضرت را فراهم آوریم. حضرت مهدی(ع) خود فرمودند:

و أكثروا الدعاء بتعجیل الفرج فإنّ ذلك فرجكم.

یعنی حتی اگر برای مشكلات شخصی خودتان هم ناراحتید، فرج حضرت را بخواهید كه فرج واقعی شیعه در ظهور است و آن‌گاه شیعه و كل بشریت از تمام مشكلاتش خلاصی می‌یابد. البته این در هیچ‌گاه بسته نیست و هر وقت هر فرد و قوم و مملكتی كه دچار مشكل شود تنها راه باقیمانده در پیش روی آنها، استغاثه به حضرت است اگر توجه داشته و فراموش نكرده باشیم.

راستی آیا تا به حال فكر كرده‌اید كه نقش شما در این ماجرا چقدر بوده و آیا در حدی كه توان داشته‌ایم برای رفع غیبت تلاش كرده‌ایم؟ آیا از نظر امام زمان(ع) ما هم در زمرة همان‌ها هستیم كه نسبت به ایشان حتی به اندازة یك لیوان آب به هنگام تشنگی احساس نیاز نمی‌كنند؟

نظرات() 
http://stacybuchholtz.jimdo.com/
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:51 ق.ظ
I've been surfing online more than three hours today, yet I never
found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.

In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
Can you get taller with yoga?
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:36 ب.ظ
This is a great tip especially to those fresh to the blogosphere.
Simple but very precise information… Thanks for sharing this
one. A must read article!
How do you get taller?
جمعه 13 مرداد 1396 08:32 ب.ظ
Great site. Plenty of helpful information here.
I am sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious.
And certainly, thanks to your effort!
abortivebaby502.exteen.com
شنبه 7 مرداد 1396 08:26 ق.ظ
Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with
us so I came to look it over. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!

Wonderful blog and outstanding design.
Sharron
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:35 ب.ظ
This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Simple but very precise info… Thank you for sharing this one.
A must read post!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرسنجی

  مطالب سایت در چه سطحی است ؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :