تبلیغات
درد دل با امام زمان - مطالب هفته دوم شهریور 1388

درد دل با امام زمان

چیست این دلشوره های بیكران ** پشت كاشی های سبز جمكران ** كشتی امید در گل تا به كی ؟** بانگ اللهم عجل تا به كی ؟ ** تا به كی

جمعه 13 شهریور 1388

هفت سین قرآنی ؛

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

هفت سین قرآنی ؛

                                                                      هفت سلام در قرآن مجید

7 آیه از قرآن مجید هست كه با  كلمه " سلام " (دقیقا با خود كلمه " سلام " آغاز می شه  نه " وسلام " و ..... )    كه به هفت سین قرآنی معروف است ، می توان این هفت آیه را با زعفران بر روی یك ظرف چینی نوشته و سر سفره هفت سین قرار داد . پس از تحویل سال آن ظرف را با آب شسته و با آب آن شربت درست كرده و مقداری از آن را برای تبرك خانه و شفای چسمی و روحی میل بفرمایید .


1-سوره رعد آیه 24 : سلام علیكم بما صبرتم فنعم عقبی الدار
2-سوره یس آیه 79 : سلام قولا من رب الرحیم
3-سوره صافات آیه 79 : سلام علی نوح فی العالمین
4- سوره صافات آیه 109 : سلام علی ابراهیم
5-سوره صافات آیه 120 : سلام علی موسی و هارون
6-سوره صافات آیه 130 : سلام علی آل یاسین
7-سوره قدر آیه 5 : سلام هی حتی مطلع الفجر

 مثلاً  آیه ۷۳ سوره زمر با سلام آغاز نمی شود

وَسِیقَ الَّذِینَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّةِ زُمَراً حَتَّى إِذَا جَاؤُوهَا وَفُتِحَتْ أَبْوَابُهَا وَقَالَ لَهُمْ خَزَنَتُهَا سَلَامٌ عَلَیْكُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِینَ (73)

درحالیكه آیه ۲۴ سوره رعد با سلام آغاز می شود :

 سَلاَمٌ عَلَیْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ (24)

آیه ی دیگری هم هست كه مثلا با  و سلام علی  شروع می شه اما آیه ای نیست كه با خود سلام آغاز بشه  ....

التماس دعا

نظرات() 

جمعه 13 شهریور 1388

راز طول عمر امام زمان(عج )

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

راز طول عمر امام زمان(عج )

منبع:   «چشم به راه مهدى  (عج )»

پرسشى كه از دیر باز در این باره مطرح بوده و ذهنها را به خود مشغول داشته است و در این زمان نیز گاهى رخ مى نماید, این است كه راز عمر طولانى آن حضرت چیست؟ آیا این امر در راستاى قوانین طبیعى عالم است, یا جنبه غیبى و اعجازى دارد؟

آیا امكان دارد از نظر ظاهرى, فردى در این عالم, عمرى طولانى را سپرى كند و شاداب و با طراوت باقى بماند؟ اصولاً چه مى شد اگر امام زمان(ع) در ظرف زمانى ظهورش به دنیا مى آمد و در همان زمان, سیاست خود را به انجام مى رسانید.

براى رسیدن به پاسخ این پرسش, توجه به چند اصل كلى لازم است:

1. طول عمر, از شاخه هاى مسائله عمومى ترى به نام (حیات) است. حقیقت و ماهیّت حیات, هنوز بر بشر مجهول است و شاید بشر, هیچ گاه هم از این راز سر در نیاورد.

بشرى كه این اندازه ناتوان است و موضوع حیات را درست نمى شناسد و از ویژگیهاى آن, آگاهى كامل و همه جانبه ندارد, چگونه مى خواهد مسائله طول عمر و استبعاد آن را مطرح سازد و به دیده تردید به آن بنگرد؟

2. اگر پیرى را عارض بر حیات بدانیم و یا آن را قانونى طبیعى بشناسیم كه بر بافت واندام موجودات زنده, از درون, عامل نیستى را نهفته دارد و به مرور زمان, موجود زنده را خواه ناخواه, به مرحله فرسودگى و مرگ مى رساند, باز معنایش آن نیست كه این پدیده, قابل انعطاف پذیرى و در نتیجه تائخیر نباشد. بر همین اساس, دانش بشرى, گامهاى مؤثرى درباره درمان پیرى برداشته و هنوز هم براین مهم پاى مى فشرد و رشته هاى تخصصى براى این مسائله به وجود آورده است.

در اواخر قرن نوزدهم, براثر پیشرفتهاى علمى, امید به زندگى طولانى تر رونق بیشترى یافت و شاید در آینده نه چندان دور, این رؤیاى شیرین به واقعیت بپیوندد .

ادامه مطلب

نظرات() 

پنجشنبه 12 شهریور 1388

امام زمان و نفس زكیه

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

امام زمان و نفس زكیه

در مورد ظهور حضرت مهدی (عج) ابوبصیر حدیثی طولانی از امام باقر نقل كرده است كه آن حضرت فرمود :

حضرت صاحب الزمان (عج) قبل از ظهور و تكیه زدن بر دیوار كعبه ،ابتدا به بیان فضائل اهل بیت می پردازد .حضرت خطاب به اصحابش می فرماید :

ای یاران من ! همانا اهل مكه ما را دوست نمی دارند و با ما همراه نیستند اما من به سوی آنان استدلال كنم و حقانیت خود را به اثبات برسانم.

سپس مردی از اصحاب خویش (نفس زكیه ) را فرا می خواند و خطاب به او می فرماید :

به سوی اهل مكه برو و بگو : ای اهل مكه ! من فرستاده فلانی (امام زمان ) هستم . او برای شما پیام فرستاده و فرمود ما اهل بیت رحمت و معدن رسالت و خلافت هستیم ما از نسل محمد (ص) و سلسله پیامبران هستیم .به ما ستم شد و مورد آزار و اذیت قرار گرفتیم و شكست ظاهری را بر ما تحمیل كردند واز روزی كه پیامبر اسلام رحلت كرد تا به امروز دشمنان حق ما را به زور از ما گرفتند پس ما از شما یاری می طلبیم پس به ما كمك كنید .

*******

                                                                                                                                           منبع : گوهر های ناب در كلام امام زمان

ادامه مطلب

نظرات() 

پنجشنبه 12 شهریور 1388

حضرت مهدی در آیات و روایات قرآنی

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

در قرآن، آیات بسیارى وجود دارد كه به شهادت روایات مستند و معتبر، درباره حضرت مهدى(علیه السلام) و قیام جهانى او نازل گردیده است.

در كتاب شریف «المحجّة فى ما نزل فى القائم الحجّة" كه توسط محدث بزرگوار، مرحوم سید هاشم بحرانى و با بهره گیرى از دهها جلد كتب تفسیر و حدیث، تألیف گردیده، مجموعاً (132) آیه از آیات كریمه قرآن ذكر شده كه در ذیل هر كدام یك یا چند روایت در تبیین كیفیت ارتباط آیه با آن حضرت(علیه السلام)، نقل شده است.

در اینجا به ذكر چند روایت در این مورد، بسنده مى كنیم:

1 ـ امام صادق (علیه السلام) در باره قول خداى عزّوجلّ: «هو الذى ارسل رسوله بالهدى و دین الحق لیظهره على الدّین كلّه و لو كره المشركون» فرمود:

«به خدا سوگند! هنوز تأویل این آیه نازل نشده است و تا زمان قیام قائم (علیه السلام) نیز نازل نخواهد شد. پس زمانى كه قائم (علیه السلام)به پا خیزد، هیچ كافر و مشركى نمى ماند مگر آنكه خروج او را ناخوشایند مى شمارد.»

2 ـ امام باقر (علیه السلام) در باره آیه شریفه «و قل جاء الحق و زهق الباطل إن الباطل كان زهوقاً»  فرمود:

منبع : گوهر های ناب در كلام امام زمان

ادامه مطلب

نظرات() 

پنجشنبه 12 شهریور 1388

القاب حضرت مهدی(عج)

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

براى امام زمان اسامى و لقبهاى بسیاری ذکر شده است، منشأ اصلى این نامها و لقبها علاوه بر تصریح ائمه اطهار(ع) و پیامبر اکرم (ص)، ادعیه و زیارتنامه‏ هایى است که براى آن حضرت ذکر شده، مهمترین و مشهورترین القاب امام زمان (عج) مهدی و قائم است.

مهدى: یکى از مشهورترین لقبهاى امام زمان مهدى است. درباره علت نامیده شدن آن حضرت با این لقب روایتهاى مختلفى ذکر شده است. حضرت امام محمد باقر(ع) مى ‏فرمایند:

درباره امور نهانى که آن حضرت به آنها هدایت مى ‏شود یا هدایت مى ‏کند با توجه به تعابیر و روایات نظرات چندى بیان شده است. از آنجا که در دوره غیبت به ویژه دوران غیبت کبرى بدنیال تبلیغات ضد دینى و تفسیرها و برداشتهاى نامناسب از احکام دین و نفوذ خرافات و اندیشه ‏هاى غلط غیردینى به اصول و تعالیم اصیل اعتقادى، مردم دین اصلى و حتى قرآن اصلى را فراموش خواهند کرد. آن حضرت پس از ظهور قرآن اصیل و احکام واقعى اسلام را از لابه لاى تمام تحریفات و تفسیرهاى نادرست بیرون خواهند کشید، به گونه ‏اى که مردم گمان می کنند که ایشان یک دین و آیین جدیدى را مطرح مى‏کنند، به این مناسبت آن حضرت را مهدى مى‏گویند.

ادامه مطلب

نظرات() 

قضایای کسانی را می خوانید که در بیداری به محضر حضرت ولیّ عصر ارواحنا فداه راه یافته اند و در هنگام تشرّف آن حضرت را شناخته اند.

1-     . تشرف در جمکران و پول با برکت!   

2-   . توصیه حضرت به دوری از هوای نفس

3- . طواف با حضرت حجت(ع)

4-   . اثبات وجود حضرت حجت(ع)

       
       

1-             تشرف در جمکران و پول با برکت!

از قول فرزند  مرحوم حاج ابوالقاسم پاینده نقل می کنند :

« مرحوم والد گفتند: من نذر کرده بودم چهل شب جمعه یا چهارشنبه ( تردید از گوینده ) بخاطر جنبه اقتصادی و آفاتی که به زراعت رسیده بود و... به مسجد جمکران مشرف شوم. سی و نه شب رفتم.

 شب جمعه یا چهارشنبه آخر بود که به مسجد رفتم و اعمال مسجد و نماز حضرت ولی عصر علیه السلام را خوانده و بیرون آمدم. هوس چای کردم؛ گشتم تا آشنایی پیدا کنم و یک چای بخورم.

به عده ای از آشنایان که اسباب چای داشتند برخورد کردم، لکن آب نداشتند. ظرف آب را گرفتم تا بروم به آب انبار نزدیک مسجد و آب بیاورم. نصف پله ها را رفتم، وسط آنجا چراغی نصب کرده بودند یک وقت متوجه شدم آقایی دارد بالا می آید. سلام کردم با محبت جواب داد و از من احوالپرسی کرد مثل کسی که سالهاست با من رفیق و آشناست.

فرمودند: مسجد آمدی؟ گفتم: آری.

پرسید: چند هفته است؟ گفتم هفته چهلم است.

پرسید: حاجتی داری؟ گفتم: آری.

ادامه مطلب

نظرات() 

چهارشنبه 11 شهریور 1388

طول عمر امام زمان

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

طول عمر امام زمان

از عمر با بركت حضرت مهدی (عج) كه در سال 255 هجری قمری متولد شد تا كنون 1165 سال می گذرد این عمر طولانی هیچ منافاتی با علم و دین ندارد و از نظر علمی انسان می تواند سالهای طولانی عمر نماید و از نظر دینی و اراده خداوند یك انسان صدها بلكه هزارها سال عمر می نماید .

از پیامبران ؛ حضرت سلیمان (ع) حدود 700 سال عمر كرد و لقمان حكیم 400 سال ؛حضرت آدم (ع) حدود 900 سال و حضرت نوح 2500 سال كه 950 سال به پیام رسانی خویش اقدام نمود .

به هر حال روشن است كه نوح (ع) و پیامبران دیگر كه عمر طولانی داشته اند این عمر به خواست خداوند ودر پرتو اراده حق تعالی بوده است .  پس قدرت خداوند كه در هر چیز نفوذ دارد در دراز گردانیدن عمر انسان عاجز نیست .

در طولانی نمودن عمر حضرت امام عصر (عج) خداوند اراده نموده است كه آخرین مطلح جهانی بشر زنده بماند تا پس از اینكه جهان را تیرگی فراگرفت آن حضرت ظهور نموده و نور تابناك خویش را بر بشریت بگستراند .

نظرات() 

حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام در خطبه معروف به خطبةالبیان، که در بصره ایراد فرمودند، در بیان علائم و نشانه‌هاى ظهور امام زمان عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف و نیز وقایع هنگام و بعد از ظهور آن حضرت، مطالبى فرمودند که در بخشى از آن آمده است: ‌

 ‌پس از آن که حضرت صاحب الزمان (عج) در ابتداى ظهور، یاران خاص خویش، یعنى همان 313 نفر را مورد آزمایش قرار مى‌دهد و آنان در طلب آن حضرت از مکه به مدینه، سه بار رفت و آمد مى‌کنند

 آن بزرگوار بین صفا و مروه بر آنان ظاهر مى‌شود و خطاب به آنان مى‌فرماید: " اِنى لَستُ قاطِعاً اَمراً حتى تُبایِعونى عَلَى ثَلاثةٍ خَصلةِ تَلزَمَکُم لاتُغَیِرونً مِنهَا شِیئاً. وَ لَکُم عَلَى ثَمانٍ خَصالٍ. فَقالوا: سَمِعنا وَ اَطَعنا فَاذکُر لَنا مَا اَنتَ ذَاکِرهً، یَا اِبنُ رَسولِ‌اللّهِ...! “

ادامه مطلب

نظرات() 

چهارشنبه 11 شهریور 1388

اولین سخن حضرت مهدی در هنگام ظهور

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

اولین سخن حضرت مهدی در هنگام ظهور

امام باقر(ع) فرمود : قائم آل محمد (عج) وقتی قیام می كند پشت به دیوار كعبه می دهد و سیصد و سیزده نفر از یاران خاص دورش جمع می شوند و اولین سخنی كه می گوید ای ن آیه شریفه قرآن است كه :

" آن چه خداوند برای شما باقی گذارده است برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید ."    سوره مباركه هود آیه 86

سپس می فرماید :

" من باقی گذارده خدا در زمین هستم و خلیفه و جانشین خداوند و حجت و دلیل خداوند بر شما ."

نظرات() 

منبع :زندگانی امام مهدی (عج)

" و بی یَدفعُ الله ُ عزُ وَجَلً البَلاءَُ عن اهلی و شیعتی "

خداوند به سبب من از خاندان و شیعیانم بلا را دور می گرداند.

" اذا اَذِنَ اللهُ لَنا فی القَولِ ظَهَرَ الحَقٌ واضمَحَلَ الباطِلُ و انحَسَرَ عنكُم"

هر گاه خداوند به ما اجازه دهد كه سخن گوییم حق ظاهر خواهد شد و باطل از میان خواهد رفت و خفقان از شما برطرف خواهد شد.

" ما اُرغِمَ اَنفُ الشَیطانِ بِشَی ءٍ مِثلِ الصًلواه ِ فَصَلَها وَ ارغِم اَنفَ الشیطان ِ"

هیچ چیز مثل نماز بینی شیطان را به خاك نمی مالد پس نماز بخوان و بینی شیطان را به خاك بمال .

" اِنَ الْحَقَ مَعَنا و فینا لا یَقولَ ذلكَ سِوانا اِلا كذابٌ مُفترٍ "

حق با ما و در میان ماست ؛كسی جز ما چنین نگوید مگر آنكه دروغگو و افترا زننده باشد .

" فلا ظُهُورَ الا بَعدَ اِذنِ اللهِ تعالی َ ذِكرُهُ وَ ذلكَ بَعدَ طُولِ الاَمَدِ و قَسوَهِ الْقلوبُ وَاِمتلاءِ الارضِ جوراً "

ظهوری نیست مگر به اجازه خداوند متعال و آن هم پس از زمانی طولانی و قساوت دلها و فراگیر شدن زمین از جور و ستم .

نظرات() 

چهارشنبه 11 شهریور 1388

بهترین جانشین در وقت سفر

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

رسول خدا(ص) فرمود :

بهترین جانشین در موقع سفر برای حفظ اهل و عیال و مال انسان دو ركعت نماز است كه مومن در خانه خود بجای آورد وقتی كه عازم سفر شود و پس از نماز بگوید : خدایا به تو سپردم خودم و اهل و عیالم و فرزندان و دنیا و آخرتم و عاقبت كارم را .

بعد فرمود :

هیچ مومنی در وقت سفر چنین عملی را انجام نمی دهد مگر اینكه خدای تعالی خواسته او را اجابت فرماید .

در سوره فرقان آیه 77 خداوند به رسولش می فرماید :  ای رسول من !بگو اگر به سوی خدا متوجه نشوید و دعا نكنید ،پروردگارم به شما اعتنا نخواهد كرد و ارزشی ندارید پس دعا كنید مخصوصاً در مواقع زیر:

ادامه مطلب

نظرات() 

نظرسنجی

  مطالب سایت در چه سطحی است ؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :