تبلیغات
درد دل با امام زمان - مطالب هفته چهارم شهریور 1388

درد دل با امام زمان

چیست این دلشوره های بیكران ** پشت كاشی های سبز جمكران ** كشتی امید در گل تا به كی ؟** بانگ اللهم عجل تا به كی ؟ ** تا به كی

چهارشنبه 25 شهریور 1388

موذن و ثواب برای او

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

 ** موذن و ثواب برای او    **

امام باقر (ع ) :المؤذن یغفر الله له مد بصره و مدصوته فی السماء و یصدقه کل رطب ویابس سمعه ، و له من کل یصلی معه فی مسجده سهم و له بکل من یصلی  بصوته

********

خداوند مؤذن را به اندازه ای که چشمش می بیند و صدایش در آسمان می پیچد می آمرزد، هر خشک و تری که آواز او را می شنود او را تصدیق می کند، و از ثواب هر کس که با او در مسجد نماز گزارد سهمی نصیب او شود و به شمار هرکس که به بانگ او نماز بخواندحسنه ای برای  اوست .

:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-

**** واجب شدن بهشت بر مؤذن ****

پیامبر (ص ) :من اذن فی مصر من أمصار المسلمین سنة وجبت له الجنة

هر کس در یکی از شهرهای مسلمانان یک سال اذان بگوید بهشت بر او واجب می شود.

:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-:-

 

 تأثیر گفتن اذان و اقامه

امام صادق (ع ) :من صلی باذان و اقامة صلی خلفه صفان من الملائکة و من صلی باقامة بغیراذان صلی خلفه صف واحد ما بین المشرق والمغرب

هر کس که نماز را با اذان و اقامه بخواند، دو صف از فرشتگان در پشت سرش نماز می گزارند، و کسی که نماز را با اقامه تنها بخواند یک صف  از فرشتگان در پشت سرش نماز می خوانند و اندازه صف به قدر میان مشرق ومغرب است .

*****************

***   اذان با صدای بلند    ***

امام صادق (ع ) : کان رسول الله - صلی الله علیه واله - یقول لبلال اذا دخل الوقت یا بلال اعل فوق الجدار و ارفع صوتک بالاذان

رسول خدا (ص ) هنگامی که وقت نماز فرا می رسید به بلال می فرمود: بالای دیوار (مسجد)برو و اذان را با صدای بلند بگو.

 

****محشور با شهداء و پیامبران ****

پیامبر (ص ) :یحشر المؤذنون من امتی مع النبیین و الصدیقین و الشهداء

اذان گویان ، از امت من با پیامبران و راستگویان و شهیدان محشور می شوند.

 

****تأثیر هفت سال اذان گفتن ****

امام باقر (ع ) :من أذن سبع سنین محتسبا جاءیوم القیامة و لا ذنب له

هر کس هفت سال برای خدا اذان بگوید، روز رستاخیزبدون گناه وارد محشر می شود.

****دعا هنگام اذان ****

ادامه مطلب

نظرات() 

صدقه دادن برای حفظ وجود مبارک امام زمان(عج)،

 

صدقه دادن است به آنچه میسر شود در هر وقت برای حفظ وجود مبارک امام عصر علیه السلام که در کتاب «کلمه طیبه» مفصل آمده است به اینکه: هر صدقه که انسان می دهد، به هر کس، برای هر فایده و غرضی که در نظر گرفته یا برای نفس خود است یا برای محبوب عزیزی که گرامی استدر نزد او و سلامتی او، چون معلم ناصح و والدین و فرزند و عیال و اخوان و امثال ایشان. مثلاً در حالت مرض یا سفر کردن یکی از ایشان صدقه می دهد به جهت صحت و سلامتی او و خیر آن بالاخره راجع می شود به خود او، زیرا صحت عالم سبب سلامتی دین اوست. و سلامتی فرزند باعث قلّت یا برطرف شدن زحمت و بقای نام نیک او و استمرار طلب مغفرت برای اوست.

و چون به بر هان عقل و نقل و وجدان هیچ نفسی عزیزتر و گرامیتر نیست و نباید باشد از وجود مقدس امام عصر علیه السلام بلکه محبوب تر از نفس خویش که اگر چنین نباشد در ایمان، ضعف و نقصان و در اعتقاد، خلل و سستی است. چنان که به اسانید معتبره از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت است که فرمودند: «ایمان نیاورده احدی از شما تا اینکه بوده باشم من و اهل بیت من محبوبتر نزد او از جان و فرزند و تمام مردم» و چگونه چنین نباشد. و حال آنکه وجود و حیات و دین و عقل وصحت و عافیت و سایر نعم ظاهره و باطنیه تمام موجودات از پرتوی آن وجود مقدس و اوصیای اوست- صلوات الله علیهم- و چون ناموس عصر و مدار دهر و منیر آفتاب و ماه و صاحب این قصر و بارگاه و سبب آرامی زمین و سیر افلاک و رونق دنیا از سمک تاسماک حاضر در قلوب اخیار و غایب از مردمک اغیار در این اعصار، حضرت حجة بن الحسن صلوات الله علیه است و جامه صحت و عافیت، اندازه قامت موزون آن نفس مقدس و شایسته قدّ معتدل آن ذات اقدس است.

پس بر تمامی خودپرستان که تمامی اهتمامشان در حفظ و حراست و سلامتی نفس خویش است، چه رسد به آنان که جز آن وجود مقدس کسی را لایق هستی و سزاوار عافیت و تندرستی ندانند، لازم و متحتّم است که مقصود اولی و غرض اهم ایشان از چنگ زئن به دامان هر وسیله و سببی که برای بقای صحت و قضای حاجت و دفع بلیت مقرر شده، چون دعا و تضرع و تصدق و توسل سلامتی و حفظ آن وجود مقدس باشد.

نظرات() 

سه شنبه 24 شهریور 1388

طبابت امام عصر علیه السّلام

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

طبابت امام عصر علیه السّلام

 

آیات و روایات بسیاری را می توان یافت که در آن، اوصاف پیامبر صلی الله علیه و آله نقل شده است و از آن جا که امام، عدل(همتای) پیامبر می باشد، با مراجعه به این اقوال می توان اوصاف امام را بشناسیم یعنی آن چه درباره پیامبر نقل شده در مورد همه امامان از امیر المومنین تا حضرت حجه ابن الحسن المهدی صدق می کند .هر چه معرف بهتر و عمیق تر معروف را بشناسد معرفی او بسیار اثر بخش تر خواهد بود حال بنگریم که در این روایت معرف پیامبر کیست ؟و امیرالمومنین علی ابن ابی طالب چگونه و تا چه حد پیامبر را می شناخته اند؟ حضرت علی در خطبه قاصعه می فرمایند :

من مانند بچه شتری که به دنبال مادرش راه می افتد پیامبر را پیروی می کردم در هر روزی حضرت یکی از خصوصیات اخلاقی خود را ارائه می کرد و به من دستور دنباله روی از آن را می دادند .

پیامبر تربیت شده دست خداست و امیر المومنین دست پرورده پیامبر بوده اند حضرت علی خطاب به کمیل (ره) فرموده اند:

ای کمیل! به درستی که خداوند پیامبرش را تربیت فرمود وایشان هم مرا تربیت فرمودند و من مومنان را تربیت می کنم

پس وقتی ایشان پیامبر را معرفی می کنند در واقع استاد خود را معرفی می کنند .

نکته مهم دیگراین است که حضرت علی اهل مسامحه و مبالغه گویی هم نبوده اند و مسلماً معرفتی که معرفی چنین فردی ایجاد می کند عمق و تاثیر بیشتری خواهد داشت .

ادامه مطلب

نظرات() 

سه شنبه 24 شهریور 1388

غیبت و دیدگاه‌ها

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

غیبت و دیدگاه‌ها     

 

اشاره:

غیبت حضرت مهدی(ع) تا وقتی كه زمان قدرشناسی مردم فرا برسد ادامه پیدا خواهد كرد.ایشان بقیةالله و یادگار خداوند هستند و طبیعی است كه باید برای آن مأموریتی كه انتخاب شده‌اند حفظ شوند. در این شرایط اگر عده‌ای قدرناشناسی خود را به قدرشناسی مبدل كردند و ظهور منجی را از خداوند طلب كردند و به ندای فطرت خویش پاسخ دادند2 غیبت كوتاه می‌شود.

پس مردم هم در حدوث غیبت نقش دارند و هم در استمرار آن. از این رو هم باید خودسازی و كسب معرفت كنیم و هم تبلیغ و جهت‌دهی صحیح به احساسات مهدوی خود و دیگران داشته باشیم و همه با هم دست به دعا برداریم

ادامه مطلب

نظرات() 

دوشنبه 23 شهریور 1388

بهترین جانشین در وقت سفر

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

بهترین جانشین در وقت سفر

                                             منبع : گوهر های ناب در كلام امام زمان

رسول خدا(ص) فرمود :

بهترین جانشین در موقع سفر برای حفظ اهل و عیال و مال انسان دو ركعت نماز است كه مومن در خانه خود بجای آورد وقتی كه عازم سفر شود و پس از نماز بگوید : خدایا به تو سپردم خودم و اهل و عیالم و فرزندان و دنیا و آخرتم و عاقبت كارم را .

بعد فرمود :

هیچ مومنی در وقت سفر چنین عملی را انجام نمی دهد مگر اینكه خدای تعالی خواسته او را اجابت فرماید .

در سوره فرقان آیه 77 خداوند به رسولش می فرماید :  ای رسول من !بگو اگر به سوی خدا متوجه نشوید و دعا نكنید ،پروردگارم به شما اعتنا نخواهد كرد و ارزشی ندارید پس دعا كنید مخصوصاً در مواقع زیر:

1-موقع خواندن قرآن    2- وقت گفتن اذان   3- موقع نزول باران    4- وقتی كه مظلوم ستمدیده دعا كند  5- هنگام وزیدن باد 6- وقت زوال (هنگام ظهر ) 

ادامه مطلب

نظرات() 

دوشنبه 23 شهریور 1388

ظهور امام مهدی(عج)

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

ظهور امام مهدی(عج)

منبع : دیدار با امام زمان(ع) در مكّه و مدینه،

بنابر روایات، ظهور حضرت مهدی(ع) در مكه و در كنار كعبه رخ خواهد داد. امام صادق(ع) در این رابطه به مفضل‌بن عمر، فرمودند:

«ایشان به تنهایی ظهور می‌كنند و به تنهایی به سوی كعبه رفته، وارد آن می‌شوند و به تنهایی شب را سپری می‌كنند. پاسی از شب كه گذشت و چشم‌ها را خواب در ربود، جبرئیل، میكائیل و دیگر ملائكه در حالی كه به صف ایستاده‌اند، بر ایشان نازل می‌شوند. جبرئیل به آن حضرت(ع) عرضه می‌دارد:

« سرور من گفته‌ات مقبول و امرت نافذ است».

حضرت هم دستشان را به چهره او كشیده و [این آیه را تلاوت] می‌فرمایند:

«حمد و سپاس از آن خداوندی است كه وعده‌اش را در مورد ما محقق و ما را وارث زمین كرد كه در هر كجای بهشت كه خواستیم مسكن گزینیم؛ آه كه چه اجر عمل‌كنندگان، خوب [و زیبا] است( سوره زمر آیه 74) ».

صبح شنبه عاشورای موعود ـ هنگام قیام ـ امام(ع) وارد مسجدالحرام می‌شوند و دو ركعت نماز رو به كعبه و پشت به مقام به جا می‌آورند و پس از دعا به درگاه الهی به نزدیك كعبه رفته، با تكیه بر حجرالاسود رو به جهانیان نموده، اولین خطبه تاریخی خویش را ایراد می‌كنند.

خطبه حضرت مهدی در كنار كعبه

امام  محمد باقر (ع) فرمود :

روزی كه قائم آل محمد در مكه ظاهر شود پشت به دیوار كعبه می دهد و پناهنده به كعبه می شود و در همان حال فریاد می زند :

ادامه مطلب

نظرات() 

دوشنبه 23 شهریور 1388

اس ام اس

نویسنده: گوهر بی بی آروین   

چیست این دلشوره های بیكران   ** پشت كاشی های سبز جمكران  ** كشتی امید در گل تا به كی ؟** بانگ اللهم عجل تا به كی ؟  ** تا به كی از داغ هجران تو صبر ؟** جلوه كن ای آفتاب پشت ابر **                        اللهم عجل لولیك الفرج

*/*/*/*/*/

سه شاخه گل برایت می فرستم یكیش از طرف خداونده كه نگهدارت باشه ؛ دومی از طرف دلمه كه دوستت دارم  ؛ سومی از طرف چشمامه كه دیدارتو می طلبه .

*/*/*/*/*/

صحبتی شد كه خدا باب نجاتی بفرست  / تلخی ذائقه را شاخه نباتی بفرست / حل شود مشكل تو با گل روی مهدی / از چه خاموش نشستی صلواتی بفرست .

****كاش در این رمضان لایق دیدار شوم / سحری با نظر لطف تو بیدار شوم / كاش منت بگذاری به سرم مهدی جان / تا كه همسفره تو لحظه افطار شوم /استشمام عطر خوشبوی رمضان گوارای وجودتان باد    التماس دعا****

*/*/*/*/*/

كوله بارت بر بند / شاید این چند سحر  فرصت آخر باشد !/ كه به مقصد برسیم  ؛  بشناسیم خدا را  ؛ و بفهمیم كه یك عمر چه غافل بودیم / میشود آسان رفت ؛  میشود كاری كرد ؛ كه رضا باشد او ؛ ای سبكبال در این راه شگرف   در دعای سحرت   در مناجات خدایی شدنت  / هرگز از یاد نبر  من جا مانده بسی محتاجم .

تقدیم به زیبا ترین شقایق دنیا دوستت دارم نه به این خاطر كه دوستم بداری بلكه به این دلیل كه لایق دوست داشتنی .

می دونستی اشك گاهی از لبخند با ارزش تره ؟ چون لبخند رو به هر كسی می تونی بزنی اما اشك رو برای كسی می ریزی كه نمی خوای از دستش بدی.

سكوتم را به باران هدیه كردم تمام زندگی را گریه كردم نبودی در فراق شانه هایت به هر خاكی رسیدم تكیه كردم.

سحر گاهان كه شبنم آیتی از پاك بودن را به گلها هدیه می بخشد به آن محراب پاكش آرزو كردم برات خوب دیدن  ؛ خوب بودن ؛ خوب ماندن را .

 

ادامه مطلب

نظرات() 

نظرسنجی

  مطالب سایت در چه سطحی است ؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :